Novojeniseiski LHK (Venemaa, Krasnojarski Krai) puidugraanulitease projektijuht Alari Roosi külastas ettevõtet pärast esimest poolteisekuust töötsüklit. Reisi eesmärk oli isiklikult veenduda, et uue tehase hinnanguline tootmisvõimsus aasta baasil ulatub 30 000 tonnini.
Alari mainis, et esimene partii graanuleid toodeti 26. augustil 2010, ning 7. oktoobriks on tehas töötamas võimsusel kuni 36,5 tonni puidugraanuleid 8-tunnise vahetuse kohta. Tänaseks töötab tehas ka ööpäevaringses režiimis. Ühes vahetuses on korraga tööl 4 – 5 inimest – puistematerjalide laadimise operaator, liini operaatorid ja pakkijad kes vastutavad puidugraanulite pakkimise eest transpordiks mõeldud pehmetesse „big-bag“ tüüpi pakkeüksustesse. Novojeniseiski puidugraanulitehas kasutab ülal nimetatud tootmisvõimsuse saavutamiseks umbes 75 000 m3 (tihedat) puitu aastas.
Ära tuleks ka märkida, et tegemist on teise puidugraanulitehasega selles piirkonnas (esimese projektina käivitati tehas Krasnojarski ettevõttes DOK Enisey). Sellise tootmisvõimsuse olemasolu võimaldab teha aga ka järgmise sammu – kasutada puidugraanuleid kohalike katlamajade kütmiseks. See oleks kahtlemata parim majanduslik lahendus ka graanulite tootjale, sest see tähendab märgatavat rahalist kokkuhoidu graanulite transpordiks Euroopasse kuluva raha arvel – rohelise energia tänaseks põhiliseks turuks on Euroopa riigid.
Eelpool tooduga haakub ka meie projekt Arhangelski oblastis, kus praeguseks kütteperioodiks on tarnitud vanade, kivisöel töötavate katlamajade asemele, 5 uut, täisautomaatset puidugraanulitega köetavat katlamaja (koguvõimsusega 25MW). Me loodame, et ka Krasnojarski Krais tekib rohkem võimalusi uue rohelise energia ja kütuse kasutuselevõtuks.
Fotol: Katlamajad Arkhangeslkis – enne ja pärast ümberehitust (vastavalt kivisöel – ja puidugraanulitel köetav katlamaja)